Co roku w lecie buski kurort staje się miejscem spotkania z muzyką klasyczną. Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A. już dwudziesty siódmy raz ma przyjemność organizować Międzynarodowy Festiwal „Lato z Chopinem” im. Barbary Hesse-Bukowskiej. Koncerty odbywające się w Sanatorium „Marconi” pozwalają spotkać się miłośnikom muzyki klasycznej z wybitnymi wykonaniami dzieł Fryderyka Chopina i innych znanych kompozytorów.

Festiwal „Lato z Chopinem” rozpoczął swoją historię w 1994 roku, a jego główną pomysłodawczynią była profesor Barbara Hesse-Bukowska, znana pianistka i pedagog, która gościła wielokrotnie w  Uzdrowisku Busko-Zdrój. Jako uznana w świcie muzyki artystka przyciągała przez lata wielu wybitnych wykonawców i gości, wielu z nich do dziś powraca, aby znów móc zaznać wyjątkowej atmosfery miejsca i wydarzenia. Taką osobą jest między innymi dr Krystian Tkaczewski, który obecnie jest także dyrektorem artystycznym festiwalu.

Dr Krystian Tkaczewski to wirtuoz fortepianu, który dzięki swojemu doskonałemu debiutowi w słynnej Carnegie Hall zyskał uznanie na arenie międzynarodowej. Urodzony w Tarnowie, od najmłodszych lat uczył się w szkołach muzycznych pod okiem wybitnych pedagogów, aby móc rozwijać swoją pasję i  miłość do muzyki. Laureat wielu nagród i wyróżnień. W 2021 roku otrzymał brązowy medal zasłużonych kulturze „Gloria Artis”, który wręczony został właśnie podczas Festiwalu „Lato z Chopinem”. 

Kolejna już edycja Festiwalu „Lato z Chopinem” rozpocznie się 19 lipca i potrwa do 24 lipca. Organizatorem wydarzenia jest Uzdrowisko Busko-Zdrój we współpracy z  Connecticut Chopin Foundation.

Święto muzyki klasycznej, które przyciąga do regionu świętokrzyskiego, a także Uzdrowiska Busko-Zdrój wielbicieli twórczości Chopina, odbywa się już po raz dwudziesty siódmy. Z dumą organizujemy tak wspaniałe wydarzenie kulturalne. Mamy ogromną przyjemność gościć wielu utalentowanych pianistów z różnych stron świata, zagrają artyści z Japonii, Litwy, Norwegii, Hong-Kongu, Chin, nie zabraknie także reprezentantów Polski. Podczas tegorocznego Festiwalu będziemy gościć także wykonawców z Ukrainy, którzy zagrają podczas „Wieczoru Ukraińskiego” 23 lipca – mówi dr Robert Frey, pełniący obowiązki Prezesa Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A.

Wyjątkowego klimatu całemu wydarzeniu dodaje fakt, że muzyka rozbrzmiewa w murach zabytkowego Sanatorium „Marconi”, które jest niemalże równolatkiem Fryderyka Chopina.

Tegoroczne wydarzenie uświetnią i zagrają dla przybyłych: Krystian Tkaczewski, Samuel Sabbah, Jeremi Łukanus, Krzysztof Kozłowski, Ka Yuk Rose Yam, Aleksandra Dąbek, Šviesė Čepliauskaitė, Shoko Kusuhara, Maria Narodytska, Danylo Saienko, Haruki Takeuchi, Shengyu Cheng.

Dźwięki muzyki to język ponadnarodowy, uniwersalny, który łączy ludzi na całym świecie, zapraszamy do wspólnego wsłuchania się w jego przekaz i kulturalnej uczty już od 19 lipca w Sali Koncertowej Sanatorium „Marconi”.

 

Multimedia
Zapraszamy do obejrzenia ostatnich materiałów video