W Uzdrowisku Busko-Zdrój trwa XXVI Międzynarodowy Festiwal Lato z Chopinem. Podczas koncertu inauguracyjnego prestiżowe odznaczenie otrzymał dyrektor artystyczny festiwalu dr Krystian Tkaczewski.
Scena festiwalu od ponad ćwierć wieku przyciąga międzynarodowych wirtuozów fortepianu. Podczas XXVI edycji zagrają instrumentaliści z Ukrainy, Włoch, Polski i Niemiec. Koncert inauguracyjny tegorocznego przedsięwzięcia odbył się w sali widowiskowej sanatorium Marconi.

 

Ważnym punktem wydarzenia, które odbyło się 14 lipca było odczytanie przez posła Krzysztofa Lipca listu gratulacyjnego oraz wręczenie dr Krystianowi Tkaczewskiemu, brązowego medalu zasłużonych kulturze „Gloria Artis”. Odznaczenie to zostało wręczone w imieniu ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. dr hab. Piotra Glińskiego.
- Jestem niezwykle wzruszony. Dziękuję wicepremierowi, dziękuję panie pośle za wręczenie mi tak zaszczytnego odznaczenia państwowego, szczególnie w tak specjalnym miejscu – zaznaczył dr Krystian Tkaczewski.


Artysta urodził się w Tarnowie, obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych. Każdy jego przyjazd i możliwość koncertowania przed polską publicznością wzbudza w nim pozytywne emocje, radość i przywołuje miłe wspomnienia.
- W moim polskim domu, przed moją wierną publicznością, dla której już występuję od 2004 roku. Najpierw na zaproszenie pani profesor Barbary Hesse-Bukowskiej, a od 2014 roku jako dyrektor artystyczny, również na jej osobistą prośbę, mogę prezentować państwu wspaniałych młodych artystów z ponad 25 krajów, którzy co roku tutaj przyjeżdżają – zaznaczył uhonorowany artysta.  


Koncerty, które odbywają się w sanatorium sprawiają, że Uzdrowisko Busko-Zdrój słynie również jako mecenas muzycznego kunsztu, a samo miasto jest ważnym ośrodkiem kulturalnym.
-  To ważne dla całego regionu, że tak utalentowani pianiści prezentują swoją twórczość właśnie  w Busku-Zdroju. Wręczony medal dr Krystianowi Tkaczewskiemu to z pewnością ukoronowanie jego wybitnych zdolności i podkreślenie jego dbałości i zaangażowania w przygotowywanie festiwalu - mówi Michał Płatek prezes zarządu Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A.
Wszystkich melomanów zapraszamy do oglądania transmisji na żywo na Facebooku Uzdrowiska Busko-Zdrój oraz YouTube, codziennie od 19:00. Koncerty odbywać będą się do 16 lipca.