W ostatnim czasie w Busku-Zdroju nie brakuje muzycznych przedsięwzięć. Niedawno zakończył się Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, a już jutro rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Lato z Chopinem.

Festiwal powstał w 1994 r. z inicjatywy wybitnej polskiej pianistki Barbary Hesse-Bukowskiej. Od 2014 roku, na prośbę artystki, dyrektorem artystycznym wydarzenia został dr Krystian Tkaczewski, który na muzycznej scenie międzynarodowej zaistniał w 2007 roku, po debiucie w Carnegie Hall. To laureat wielu prestiżowych plebiscytów m.in.: Europejskiego Konkursu Pianistycznego w Bari – Grand Prix, CSMTA Young Artist Piano Competition w Hartford, Jose Iturbi Piano Competition Los Angeles.

Celem muzycznego przedsięwzięcia organizowanego w Uzdrowisku Busko-Zdrój jest propagowanie muzycznego dziedzictwa jakie pozostawił nam polski kompozytor i pianista Fryderyk Chopin.

Program wydarzenia to aż trzy dni wyjątkowych koncertów. 14 lipca na scenie zaprezentują się Anfisa Bobylova (Ukraina), uczestniczka XVIII Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie, Elia Cecino (Włochy), zwycięzca IV Międzynarodowego Konkursu im. K. Tkaczewskiego w Busku-Zdroju. 15 lipca muzycznych wrażeń dostarczą: Jeremi Łukanus (Polska), zdobywca stypendium na Eastern Tennesse State University. Podczas koncertu finałowego wystąpią: Emanuel Roch (Niemcy), laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych, Krystian Tkaczewski (Polska/USA), dyrektor artystyczny festiwalu oraz Aleksandra Dąbek (Polska), która w 2016 roku zagrała recital w nowojorskiej Carnegie Hall.

Na przełomie 25. edycji występowało na scenie sanatorium Marconi wielu utalentowanych i wszystkim dobrze znanych pianistów polskich i zagranicznych m.in. Barbara Hesse Bukowska, Kazimierz Gierżod, Piotr Żukowski, Włodzimierz Pawlik, Shoko Kusuhara, Sviese Ceplauskaite. W ubiegłych latach frekwencja w sali koncertowej była stuprocentowa. Ogromną zaletą muzycznego festiwalu jest budowanie marki województwa. To bez wątpienia impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz najważniejszych wydarzeń kulturalnych, promujących Busko-Zdrój i ziemię świętokrzyską.

- Festiwal od wielu lat cieszy się ogromną popularnością i jest swoistą wizytówką naszego regionu. Na scenie corocznie pojawiają się znamienici instrumentaliści, laureaci wielu ważnych konkursów. Koncert to także znacząca atrakcja dla naszych kuracjuszy, którzy przecież poza walorami zdrowotnymi, wybierają nasze uzdrowisko również ze względu na ofertę kulturalną pobytu – mówi Michał Płatek, prezes zarządu Uzdrowiska Busko-Zdrój.

Transmisję na żywo z koncertu będzie można oglądać od 14 do 16 lipca na kanale Facebook Uzdrowiska Busko-Zdrój oraz YouTube.